Haberleşme Genel Müdürlüğü ve RACVIAC işbirliğiyle “Siber Güvenlik / Siber Güvenlik Projesinin Sürdürülmesi / Gelişmiş Eğitim Kursu” Antalya’da gerçekleştirildi.

26-27 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya’da Haberleşme Genel Müdürlüğü - RACVIAC (Güneydoğu Avrupa Bölgesel Silahların Kontrolü, Doğrulama ve Uygulamaya Yardım Merkezi) işbirliğiyle “Siber Güvenlik / Siber Güvenlik Projesinin Sürdürülmesi / Gelişmiş Eğitim Kursu” düzenlendi.

8 ülkeden 84 katılımcıyla başlayan etkinlikte; Genel Müdürümüz Sayın Ensar Kılıç; Dünyada gerçekleşen siber olaylara bakıldığında küçük maliyetlerle büyük hasarlar meydana gelebildiğine değinerek siber güvenliğin sağlanması için geniş çaplı işbirliğinin sağlanmasının gerekliliğini vurguladı. Siber güvenliğin bölgesel, ulusal, uluslararası teşkilatlar tarafından sinerji oluşturularak ele alınmasının önemine dikkat çeken Kılıç, bu bağlamda RACVIAC temsilcilerine ve katılımcılara verdikleri destekten ötürü teşekkürlerini iletti.

RACVIAC Uluslararası ve Bölgesel İşbirliği Program Yöneticisi Sayın Ana EZOVA KRZALOSKA etkinliğin gerçekleştirilmesindeki desteklerinden dolayı Genel Müdürümüz Sayın Ensar KILIÇ nezdinde emeği geçenlere teşekkür ederken Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında bölgesel ve geniş kapsamlı işbirliğinin günümüzde güvenlik politika ve stratejileri belirleme ile güven inşasındaki zorluklara en güçlü yanıt olacağını vurguladı.

Daha sonra Genel Müdür Yardımcısı Vekili Sayın Gündüz Şengül ise güvenliğin geniş kapsamlı bir kavram olduğuna, siber güvenliğin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekerek siber saldırıların küresel seviyede gerçekleşmesi dolayısıyla uluslararası seviyede önlemler alınması gerekliliğinin ve siber güvenlik uzmanı ihtiyacının altını çizdi.

Eğitim bölümü, Genel Müdürlüğümüz Siber Güvenlik Daire Başkanı Sayın İlhan Kesgin'in ülkemizdeki siber güvenlik çalışmaları hakkında bilgiler veren sunumuyla devam etti.

Akabinde Ülkemizde siber güvenlik konusuyla ilgili kurum ve kuruluşlar ile RACVIAC’tan gelen eğitimciler tarafından Siber Güvenlik konusunun farklı alanlarında eğitimler verilmiş ve ayrıca bir çalıştay oturumu gerçekleştirilmiştir.

Eğitime katılan katılımcılara, eğitim sonunda Genel Müdürümüz Ensar Kılıç ve RACVIAC temsilcisi tarafından katılım sertifikaları verilmiştir.